Kisha e Shën Mërisë (Bishqethëm, Lushnjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull ka lidhje me Kishën e Shën Mërisë në Bishqethëm, Lushnje. Për artikuj të ngjashëm kliko këtu.
Kisha e Shën Mëris
Kisha e Shën Mërisë (Bishqethëm, Lushnjë) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Mërisë (Bishqethëm, Lushnjë)
Kisha e Shën Mëris në hartë
Vendndodhja Lushnjë, Shqipëri
Koordinatat 40°51′38″V 19°39′48″L / 40.860556°V 19.663333°L / 40.860556; 19.663333Koordinatat: 40°51′38″V 19°39′48″L / 40.860556°V 19.663333°L / 40.860556; 19.663333
Ndërtuar në vitin 1798, shek. XVIII
Organi drejtues IMK Kisha e Shën Mëris
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Arkitektur
Përcaktuar 1798
Nr. i referencës LU004

Kisha e Shën Mërisë Bishqethëm është një objekt kulti tipik i ndërtimeve të shek. XVIII. Pikturat janë realizuar nga Johani i cili i përket familjes së Çetirëve nga Grabova, në vitin 1798. Disa prej tyre ruhen në gjendje të mirë dhe përbëjnë një faktor të rëndësishëm kulturor për t’u vizituar. Frekuentohet gjerësisht nga besimtarët. Gjendet në afërsi të rrugës automobilistike Fier-Lushnje, në pjesën lindore të saj, në një distancë 12 km nga Fieri dhe 500m nga autostrada Fier-Lushnje. Shkohet me makina të vogla dhe autobuz.