Kisha e Shenjtorëve Pjetër dhe Pal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha e Shenjtorëve Pjetër dhe Pal
VendndodhjaStarocherkasskaya stanitsa, Aksaysky District, Rostov Oblast, Rusia
TraditaOrtodokse ruse

Kisha e Shenjtorëve Pjetër dhe Pal (rusisht: Церковь святых апостолов Петра и Павла) ose Kisha e Petropavlovskit (rusisht: Петропавловская церковь) është një kishë ortodokse ruseStarocherkasskaya stanitsa, Aksaysky District, Oblast Rostov, Rusi që është ndërtuar më 1751. Është një nga kishat më të vjetra në të gjithë Oblastin e Rostovit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e vogël prej druri Pjetër dhe Pal në Cherkassk u përmend për herë të parë në dokumentet zyrtare më 1692. Pas zjarrit të qytetit më 1744, Perandorja e Rusisë Elizabeth I dërgoi dhjetë muratorë dhe suva për ndërtimin e një kishe të re te ataman lokal Danil Efremov në 1749. Ata e përfunduan shpejt.[1] Qysh në vitin 1751, u mbajt një Liturgji Hyjnore për nder të hapjes së kishës dhe kapelës së saj kushtuar Shën Gjonit Luftëtar.

Në kishën e saposhenjtëruar në të njëjtin vit, u pagëzua i njohur Ataman Matvey Platov. Në gusht 2013, në murin e kishës u instalua një pllakë me tekst:

Këtu në Kishën e Shën. Pjetri dhe Pali më 1753 u pagëzuan Matvey Platov, Ataman i Don Army, heroi i Luftës Patriotike të 1812, dhe një Gjeneral i kalorësisë .

Gjatë epokës sovjetike, kisha u mbyll dhe ra në kalbje. Në vitet 1970, ndërtesa ishte në një gjendje të mjerueshme: nuk kishte kupolë dhe altar me krah, dhe kambanat u rrënuan plotësisht. Puna e restaurimit në Kishën Pjetër dhe Pal filloi në 1975, por për shkak të financimit të pamjaftueshëm u ndalua. Puna u rifillua në 2004 me fondet e akorduara nga administrata rajonale. Deri në vitin 2008, shumica e punës së rinovimit kishin përfunduar.[2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Выставки". siamz-ro.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2017. Marrë më 2017-11-15.
  2. ^ "Выставки музея". siamz-ro.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 2017-11-15.
  3. ^ "В Старочеркасске открыли мемориальную доску Матвею Платову". Российская газета (në rusisht). 2013-08-19. Marrë më 2017-11-15.

47°08′30″N 40°01′16″E / 47.1418°N 40.0212°E / 47.1418; 40.0212