Jump to content

Kiyoshi Atsumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kiyoshi Atsumi
U lind në
Yasuo Tadokoro (田所 康雄)

10 mars 1928
Vdiq4 gusht 1996 (68 vjet)
Vite aktiviteti1951 - 1996
ÇmimetPeople's Honour Award
(1996)

Kiyoshi Atsumi (渥美 清 Atsumi Kiyoshi), born Yasuo Tadokoro (田所 康雄 Tadokoro Yasuo, 10 mars 1928 – 4 gusht 1996), ishte një aktor japonez. Ai ka lindur në Tokio dhe e filloi karrierën e tij në vitin 1951 si komedian në një teatër strip-show në Asakusa. Pas dy vitesh lufte kundër tuberkulozit pulmonar, ai bëri debutimin e tij në TV më 1956 dhe në film më 1957. Performanca e tij e gjallë e një njeriu të dashur, të pafajshëm në filmin "I dashur zoti Perandor" (Haikei Tenno-Heika-Sama) në vitin 1963 krijoi reputacionin e tij si aktor.

Më vonë ai u bë ylli i serisë shumë të njohur të filmave Tora-san. Portretizimi i tij i personazheve kryesore zgjati nga filmi origjinal Otoko wa Tsurai yo (i përkthyer si 'Është e vështirë të jesh burrë') në vitin 1969 deri në filmin e 48-të të publikuar më 1995, një vit para vdekjes së tij. Suksesi i qëndrueshëm i serialit e bëri atë sinonim me personazhin Tora-san dhe kur vdiq në Tokio, shumë japonezë e konsideruan vdekjen e tij si vdekjen e personazhit Tora-san, jo vdekjen e aktorit Yasuo Tadokoro ose Kiyoshi Atsumi.

Filmografia e përzgjedhur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]