Klementi i Ohrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Klementi i Ohrid)
Shko te: navigacion, kërko

Klementi i Ohrid (840916) ka qënë një peshkop bullgar, i nderuar si shenjtor nga kisha ortodokse dhe katolike. Në kalendarin gregorian kujtohet me 27 korrik dhe në kalendarin jiulian më 9 gusht.