Jump to content

Knut Hjeltnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Knut Hjeltnes (Lindur ne 8 dhjetor 1951 dhe vdiq në 17 janar 2024) ishte një trajner norvegjez kolegji dhe atlet i pistës.

1981 ën 1982

Hjeltnes, i lindur në Øystese, fitoi 20 kampionate kombëtare norvegjeze: 11 në hedhjen e diskut, në 1975, 1976, 1978, 19801984, 1986, 1988 dhe 1989; dhe 9 në gjyq, në vitet 1975–1978 dhe 1980–1984. Hjeltnes u rendit nga 2 deri në 7 në botë në disqe për dymbëdhjetë vjet nga 1976 deri në 1988.[1] Ai ende mban rekordin kombëtar norvegjez në disku me 69.62 metra (228 këmbë, 5 inç), i arritur në 1985.

Ai gjithashtu kishte një gjuajtje më të mirë personale prej 20.55 metrash (67 këmbë, 5 inç), e arritur në vitin 1980.

Hjeltnes ishte një olimpist katër herë në disku (1976, 1980-bojkot, 1984, 1988). Vendosjet e tij më të mira olimpike ishin vendi i 4-të në 1984 dhe vendi i 7-të në 1976 dhe 1988. Ai humbi për pak podium në vitin 1984, duke hedhur vetëm 18 cm larg hedhjes së medaljes bronzi të John Powell. Vendimi i tij më i mirë në Kampionatin Botëror ishte i 9-ti në 1983. Vendimi i tij më i mirë në Kampionatin Evropian ishte i 4-ti në 1986. Hjeltnes ndoqi Kolegjin Western Maryland (tani Kolegji McDaniel), Universitetin Penn State dhe Universitetin Brigham Young.

Ai fitoi vlerësime të shumta All-Amerikane në gjuajtjen e gjuajtjes dhe diskutimin gjatë kohës që merrte pjesë në Western Maryland dhe Penn State. Ndërsa ndoqi BYU, ai u stërvit nga Jay Silvester, një legjendë amerikane e diskut dhe ish mbajtës i rekordeve botërore. Hjeltnes u rendit në vendin e 36-të në listën botërore të të gjitha kohërave për diskutim.

Si atlet i nivelit master, ai ka një renditje botërore të të gjitha kohërave në vendin e 8-të në kategorinë e meshkujve 35-39 vjeç.[6] Hjeltnes ka qenë trajner në nivelin e Divizionit I të NCAA për rreth 20 vjet, duke prodhuar një numër të gjithë-amerikanëve dhe kampionëve të konferencave. Hjeltnes stërviti atletë në Akademinë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara në West Point, NY nga 1999 deri në 2013. Gjatë stërvitjes në USMA West Point, atletët e tij prodhuan 40 kampionate të Ligës Patriot, 3 NCAA All-Amerikanë, 30 Kualifikues Rajonal NCAA dhe 2 Akademikë Gjithë- amerikanët. Hjeltnes u punësua si trajner i gjuajtjeve në Universitetin Auburn në 2013.

Ai u tërhoq nga trajneri me kohë të plotë në fund të sezonit 2016 në natyrë. Hjeltnes rezultoi pozitiv për steroid anabolik në stadiumin Bislett të Oslos më 6 korrik 1977 dhe në Kupën Evropiane në Helsinki në gusht 1977 dhe u pezullua "për një kohë të pacaktuar". Pezullimi u reduktua në një vit në apel, duke e lejuar atë të marrë pjesë në Kampionatin Evropian të vitit 1978.

Ai vazhdoi të konkurronte ndërkombëtarisht për 10 vite të tjera dhe u testua doping në të gjitha garat kombëtare dhe ndërkombëtare më shumë se 100 herë gjatë karrierës së tij. Ai ishte norvegjezi i parë që doli pozitiv. Hjeltnes pranoi publikisht dopingun dhe pretendoi se pothuajse të gjithë në nivelin olimpik përdorën një formë dopingu gjatë viteve 1970. Knut gjithashtu bashkëpunoi me Jan Hedenstad për të shkruar një libër, të quajtur Dopet ("Doped"), botuar në 1979 (ISBN 8205120021).

Hjeltnes vdiq më 17 janar 2024, në moshën 72-vjeçare