Koblenci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 50°21′35″V 7°35′52″L / 50.35972°V 7.59778°L / 50.35972; 7.59778

Koblenz
Qytet
noform
Stema_figura
Kryetari i Bashkisë Dr. Eberhard Schulte-Wissermann) (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 105,02 km2
Popullsia 106.655 (qershor 2006) banorë
Dendësia 1.015,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 56001–56077
Prefiksi 0261
Faqja Zyrtare Koblenz.de

Koblenci (gjer. Koblenz , frëngjisht Coblence) është një qytet i madh në veri të Rheinland-Pfalz. Qyteti si një ndër qytetet e mëdha rradhitet i treti me rradhë, menjëher pas Mainc dhe Ludvihshafen. Aty ka selinë universiteti Koblenz Landau drejtorati i Strukturës dhe dhënies leje, si dhe qarqet udhëheqëse të Koblenzit, Gjykata supreme Gjermane si dhe të Rheinland-Pfalz.

Koblenci njihet si një prej qytetve më të vjetra në Gjermani. Më vitin 1992 u kremtua 2000 vjetori i ekzistimit të saj. Në latinisht qyteti është quajtur Confluentes (shqip rrjedhja e përbashkët) ngase kishte shtrirjen te lumi Rhein. Që nga viti 1962 Koblenci njihet si qytet i madh i cili numëron më shumë se 100.000 banorë.Koblenci ëshë qyteti më i vogël ne Gjermani prej qyteteve më të mëdha

Qytete tjera të mëdha në vazhdimësi janë Boni dhe Mainci.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Islamizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2004 u ndërtua ne lagjen Lützel një xhami Tahir-xhamija. Kjo është xhamija e parë me minare në Koblenz. Nga Graniti