Koklati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Koklat
Πλαταιαί
Fshat
Vendndodhja
Koklat is located in Greqia
Koklat
Koklat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Fivë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 536 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 12′ 43″ Veri

23° 16′ 4″ Lindje

Popullsia 944 banorë (2011)

Koklat[1] (greqisht: Πλαταιαί/Plataiaí) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1916, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Κόκλα/Kókla.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Kókla - Plataiaí