Kongresi i Vjenes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kongresi i Vjenës u mbajt në maj të vitit 1814. Ai shndërroi hartën e Evropës në një hartë të re ku u krijuar një konfederatë gjermane, Hollanda dhe Belgjikasi dhe u bënë ndërrime territoriale.

Çeshtjet kryesore[redakto | redakto tekstin burimor]

Pjesëmarrësit[redakto | redakto tekstin burimor]

Vazhdimësia[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]