Jump to content

Konjak "Skënderbeu"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konjaku "Skënderbeu" është një pije alkoolike origjinale shqiptare me cilësi të mira organo-shqisore, prodhuar dhe degustuar për herë të parë më 1 shtator të vitit 1967. Konjaku është pije me cilësi të lartë, me karakter unik, i ëmbël dhe i pasur në shije.[1]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Procesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konjaku "Skënderbeu" përgatitet, prodhohet dhe vjetrohet vetëm në kade, voza dhe fuçi të punuara me dru lisi, që i japin aromë, buketë dhe ngjyrë të veçantë.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përbërje të tij ka raki rrushi të vjetëruar në dru lisi, ekstrakte bimësh mali (rënjë pelini), fruta të përpunuara, aroma limoni e kumbulle të zezë (tropojane), alkool etilik, mjaltë lulesh, ujë të zbutur etj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zanafilla e "Skënderbeu"-t"[lidhje e vdekur] E hapur me 11 shtator 2011

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]