Konkurenca (ekonomi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konkurenca eshte gershetim i aftesive te tersishme ose te pjesrishme per te qen me i miri me joshesi ne treg me i pranuari nga konsumatoret.Me konkurrenc te plot nenkuptojm ballafaqimin e nje morie te ofertave me kerkesen e njohur dhe potenciale ne treg.Konkurrenca e plot arrihet permes nevojave te individeve te grupeve te shoqeris qe ushtrojn ndonje veprimtari per te ekzistuar ose te ndertojn prespektiv per ardhmerin e tyre.Konkurrenca e plot arrihet nga pasimet e lira ne treg te lir te ofertave te ndermarrjeve.Veqorit qe e karakterizojn konkurrencen e plot jan 1 Prania e nje numri te madh firmash ne treg 2 Firmat qe u perkasin degeve te caktuara 3 Qmimet kategorit atraktive 4 Liria e firmave per te ushtruar biznese ne degen e zgjedhur.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]