Jump to content

Konservimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konservimi nënkupton paketimin e ndonjë tërësie materiale që zakonisht është ushqimi apo lëndët të tjera me aftësi të shpejta zbërthyese.

Konservimi në aspektn kulturorë nënkupton krijimin e kushteve të përshtatshme dhe marrjen e masave paraprake për ruajtjen e trashёgimisё kulturore, duke përfshirë edhe mirëmbajtjen.[1]

Konservimi i ushqimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me konservimin e ushqimit, me zierje në shtëpi apo të konservuara nëpër fabrika, humbja e vitaminave të këtyre produkteve është diku rreth 50%. Për produkte e konservuara me qëndrueshmëri deri në dy vite kësaj humbje vitaminash i shtohen edhe 20% të tjera.Se Cilat substanca konservuese janë futur në konservat industriale shkruhet në etiketen që i është ngjitur asaj. Tek bimët këto substanca kryesisht janë kripëra dhe te perimet substacat e sheqerit.

Dozat e konservuara në teneqe të bardha janë më të përshtatëshme se ato të tejdukshmet nga qelqi. Sasia e një konserve të hapur duhet që sa më parë të konsumohet.Nga specialist të ndryshëm njerëzve urekomandohet të mos konsusmojnë shumë ushqime të konservuara pasi përmbajnë substanca tepër të dëmshme për shëndetin e njeriut.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LIGJI PËR TRASHËGIMINË KULTURORE Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine