Konstantin Arvanitopoulos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konstantin Arvanitopoulos (greqisht Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος) (* 1960Pire [1]) është një profesor për mardhënie ndërkombëtare në Universitetin Pantion në Athinë. Arvanitopoulos studioi shkenca politike në Pantion-Universitet Athen und erwarb einen Master- dhe Doktorgrad në Mardhënie ndërkombëtare në American UniversityWashington, D.C.,ku ai ishte bursist. Nga 1987 deri më 1989 ka qënë docent për Mardhënie ndërkombëtare dhe Vergleichende Regierungslehre në School of International Service në American University. Nga 1990 deri më 1992 ka qënë shkencëtar misafir në Center for European Studies të Harvard University, më pas deri më 1995 Assistenzprofessor für Internationale und Europäische Politik në Departamentin për Çështje publike dhe ndërkombëtare të George Mason University në Virginia, USA.

Nga 2000 deri më 2009 ka qënë drejtor i prëgjithshëm i Institutit për Demokraci Konstantinos Karamanlis . Me tej drejtoi zyrën politike te kryetarit të Nea Dimokratia, Andonis Samaras.

Në qeverine kalimtare te ministerpresident Loukas Papadimos u emërua si përfaqësues i Nea Dimikratia si zëvendësministër në ministrine e Arsimit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ta NEA (11 nëntor 2011). "Tο προφίλ των 12 νέων μελών της κυβέρνησης Παπαδήμου". madata.gr (në greqisht). Marrë më 2011-11-12.