Kontrabasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kontrabasi është instrument muzikor dhe hyn grupin e instrumeteve muzikore harkore. Ai ka trup shume me te madhe se instrumentet e tjera harkore.

Ai ben pjese ne instrumentet harkore. Tingulli krijohet duke e terhequr harkun ose pickuar ate.

Ndryshe nga violina dhe viola ajo luan ne karrige ose ne kenge ka tinguj me te ulet ne instrumentet e grupit harkor.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]