Koropi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Korop
Κορωπί
Qytet
Vendndodhja
Korop is located in Greqia
Korop
Korop
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Kropi
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 110 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 54′ 3″ Veri

23° 52′ 20″ Lindje

Popullsia 15.860 banorë (2011)

Korop[1] (greqisht: Κορωπί/Koropí) është qytet në qarkun i Atikës, Greqi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toponimet të qytetit Korop:[2]

 • Mali i Pallatit
 • Mali i Zi
 • Mali i Shënd Lliut
 • Malli i Shën Kollit
 • Malevet e Dhushit
 • Mali i Barakut
 • Mali i Shën Mitrit
 • Mali i Psospitit
 • Nga Faqe krò
 • Nga Burbucani
 • Tohi
 • Llakëzi
 • Ndre Manxhi
 • Luca kroit
 • Malet e Krishtit
 • Nga Fuvala
 • Klisha e Shën Mitrit
 • Klisha e Shën Pjetrit
 • Nga e Lepurith
 • Klisha e Engjelit Gavrill
 • Nga Gjimon Drrasi
 • Nga Këllosa
 • Nga Karidhi
 • Klisha Shën Janjit
 • Klisha e Shën Andonit
 • Klisha e Shën Konstandinit
 • Kollabrika
 • Shureza
 • Keçi
 • Shën Mëria Misosporit
 • Metohi u Mathë
 • Metohji Vogelë
 • Sternezi
 • Alikoj

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet në qytetin Korop:(Shënim: disa mbiemrat kanë prapashtesa greke)[3]

Gjikas, Gjekas, Kolas, Avam, Mih jerinas, Qusis, Dhimas, Llekas, Mihas, Cevas, Curis, Davais, Mihalis, Dunjis, Kaciqis, Llambru, Koronjas, Haxhts, Merkuris, Anagnostu, Gullas, Haxhanis, Priftis, Dhimitriu, Raskos, Borxhi, Angjellis, Kuxjas, Pullaqis, Stuvraitis, Magjinas, Profi, Pjetri, Zojkas

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
 2. ^ Bellusci. Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. 1994. f. 75.
 3. ^ Bellusci. Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. 1994. f. 75-76.