Kozhani (Greqi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

40°18′V 21°47′L / 40.300°V 21.783°L / 40.300; 21.783

Kozhan
Κοζάνη
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Kodi Postal 501 00
Prefiksi (+30) 2461
Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 366 km2
Popullsia 47.451 banorë
Faqja Zyrtare http://www.kozanh.gr

Kozhan, (greqisht: Κοζάνη) është një qytet në Greqi dhe kryeqyteti i provicës të Maqedonisë perëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i ka 47.451 (2001) banorë dhe gjendet në një lartësi prej 720 m mbi nivelin e detit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]