Krško

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kërshko
Krško
Qytet
noform
Pamje nga Kërshko
Vendndodhja
Kërshko is located in Sllovenia
Kërshko
Kërshko
Administrimi
Shteti Flamuri Sllovenia
Bashkia Bashkia e Kërshkos
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 163 m (m.n.d.)
Popullsia (2002) 6.994 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 8270
Prefiksi (+386) 07
Targa KK
Koordinatat 45° 57′ 11″ Veri

15° 29′ 22″ Lindje

Faqja Zyrtare www.krsko.si


Kërshko është qytet në lindje të Sllovenisë dhe qendra Bashkisë së Kërshkos. Ai shtrihet në brigjet e lumit Sava.