Krško

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Krshko
Krško
—  qytet  
Pamje nga Krško
Administrimi
Shteti Flag of Slovenia.svg Sllovenia
Rajoni Spodnjeposavska
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°57′11″ Veri 15°29′22″ Lindje 45.953056° Veri 15.489444° Lindje45°57′11″ Veri 15°29′22″ Lindje 45.953056° Veri 15.489444° Lindje
Lartësia 163 m (m.n.d)
Sipërfaqja 344,9 km2
Popullsia 26.249 banorë
Dendësia 76,11 banorë/km2
Prefiksi (+386) 07
Targa KK
Kodi Postar 8270
Vendndodhja
Krshko (Sllovenia)
Krshko
www.krsko.si
(sllovenisht, gjermanisht, anglisht )

Krsko është qyteti dhe qendra Komuna e bimëve në lindje të Sllovenisë. Përveç kësaj, qarkut ka edhe një qarkut dhe gjykata e qarkut, zyrë postare, George Shkolla Fillore bimëve Dalmatina, Qendror Shkolla teknike, dy fakultetit, galeritë, Valvasorjeva Biblioteka, degët më të bankave dhe kompanive të sigurimit, kompanitë më shumë, dy hotele të mëdha, restorante të shumta dhe bare, Administratës policia, qendrat tregtare, hekurudhave dhe stacioni i autobusit, fik autostradën Ljubljana - bankat, disa kisha, dhe manastirit Capuchin. Qytetin e Vjetër e ka themeluar Dhomën Rajonale të Tregtisë dhe Industrisë së Sllovenisë Posavje.

Emri i qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri i Krsko bimore rrjedh nga emri i lumit Krka. Original Gurckfeld gjermane emrin e konfirmon këtë. Gurck ose Gurk është fjala për Germanized Krka, si Krka (gjermanisht Gurk) në Carinthia, u dha atyre emrin e tyre Bota Ema Krška. Gurckfeld Prandaj është fusha Krsko dhe i referohet në kutinë e bimëve, përmes të cilit lumi Krka.

Vendndodhja dhe përshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Bimë përhapet në fund të grykës lumit Sava Fusha Krsko në të djathtë dhe në bregun e majtë të lumit Save elevations mes Rore, Johi dhe Trška malore (në të djathtë), Sremič dhe Kremen Libna (në të majtë). Site Ish origjinal shtrihet në bregun e djathtë, ne e njohim atë nëse vrima e lidhura kryesisht për rrugë kryesore që shkon nga spa ish në lumin Sava në stadium, më me Žadovinkom dhe shlyerja e shtëpive individuale në kodër para Leskovec. Në mes të shekullit të kaluar është bashkuar me Udine, i cili shtrihet në bregun e majtë të vreshtave në sfond.Qyteti i vjetër ishte për shkak të pozitës së saj në mes të kodrës dhe lumit zhvilluar ngadalë. Bimë e njohur tani kryesisht për vetëm tonë Nuclear Power, i cili ka funksionuar që nga viti 1981, dhe është i njohur edhe për prodhimin e saj të verës dhe fruta.

Qyteti ka një histori të pasur pas tyre, një pjesë e tij mund të shihet tashmë, në qoftë se ju ecni nëpër rrugët e saj.Qyteti gjetur disa ndërtesa interesante historike. Disa madje sugjerojnë origjinë mesjetare, shumë prej tyre nga 19 në fund dhe në fillim të 20-shekulli. Shumë prej tyre kanë qenë në kohën e krijimit të saj, sigurisht në literaturë Hartmanova quajtur shtëpi, puna e arkitektit italian Valentina Scagnettija. Ajo u ndërtua nga 1908, pjesa e përfunduar vetëm i krahut qendrore dhe jug.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Zona ka qenë gjithmonë e përshtatshme për të zgjidhur këtu, ata gjejnë objekte nga parahistorinë (dhe fishekë Rrjedhimisht, shpellë e tij), ilir dhe Celtic mbetet (Libna, Vjenës) dhe kohën e pushtimit romak e mbetjeve qytet dhe port në fshatin sot Drnovo (Neviodunum).

Bimore ka ekzistuar shumë herët, duhet të merret parasysh se Karta e 29 Shtator 895, i cili u konsiderohet gjatë si përmendjes së parë të vend në kërkimin njohur si falso [1] drejta Tregu i dha atij një perandor të ri Frederick 1391, Qyteti dhe Perandori Frederick III 1477, sepse qytetet e fortifikuara të forcuar mbrojtjen e vendit kundër turqve. Në 1573, fermerët qytetarëve kryengritës ndihmë. Gjithashtu në Fushë Kërskos Baron Jost Kthejeni fshatar mundi ushtrinë me ndihmën e Uskoks dhe udhëheqësi i kapur rezistencës. Në kujtim të këtyre ngjarjeve është në monumentit Kërskos Qendrës Kulturore Matija Gubec.

Gjatë protestant Reformimi qyteti ishte shumë e rëndësishme. Këtu ata jetuan dhe punuan predikues protestant Adami Bohorič dhe George Dalmatin, dy prej të cilave janë të lidhur me arsyetimin e kulturës sllovene. Në kohën e Counter kanë ndërtuar në manastirit Capuchin dhe të pajisur me një bibliotekë të madhe, e cila mburret me manastirin sot. Që nga Manastiri nikoqir kurse teologjike nga Perandori [II [Joseph. Habsburg-Lorraine | Jozefi II]] A nuk shpërbëhen si shumica e manastireve në Sllovenisht. Në kohën e Reformimit ishin në Krsko të shumta magjistare, i cili përfundoi vetëm në fillim të 18 shekulli.

Rëndësia e Kërskos ishte i rëndësishëm për shkak të trafikut, e cila u mbajt në Sava. Krsko ishte port dhe zyra doganore. Prej këtu janë vagonët e mallrave vasalë të Dolenjska dhe Kozjansko. Kjo ka qenë zhvilluar zanate (Tanners, saddlers, Kolar, rrobaqepës, kasapë innkeepers... ), në qytet ishte një kantier detar për të riparuar anijet Sava.

Në gjysmën e dytë të 19, shekullit zhvillimin e qytetit ndikuar fuqimisht nga bashkëshorti Martin dhe Josipina Hocevar, që ndërtoi shumë ndërtesa (qarkut dhe qytetit qarkut bordit, të klasës së mesme shkolla në shkollë Krsko dhe publike në spital Udine, disa ndërtesa banimi dhe kishat). Krška shkollës publike ishte shkolla e parë në Carniola (1877), ku ata mësohen në Sllovenisht. Ajo ishte ndërtuar shumë moderne dhe ka pasur një pjesë të palestër e tij.

Për një kohë të gjatë ajo ishte ura historike Gurk vjetër prej druri nga 1866 Ndërtuar nga Max Stepišnik dhe ka qenë përdorur për më shumë se njëqind vjet. Transportohen më parë në të gjithë lumin Sava me traget om. Në shekullin e kaluar, zhvillimi i qytetit më siguri ndikojnë në strukturën celulozës dhe letrës fabrika dhe të energjisë bërthamore. Por ai ishte gjithashtu shtypjen Krsko zhvilluar në bashkë-operative shtypjen punon në 1923, grafika para sllovene shtypura. Gjatë Luftës së Dytë Botërore është një viktimë qyteti vuajti në fillim. Një haraç të tyre me emrin e rrugës kryesore në qendër të qytetit. Në 1941 ka qenë pothuajse tërësisht zhvendosura [2] Lexicon [3] [4]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Dushan Kos, Knight dhe Kalaja, Research Center, Ljubljana, 2005, 360 faqe
  2. ^ leksik lokale Slloveni, të Arteve.., 1976
  3. ^ në shtëpinë botuese, Ljubljana, 1988.
  4. ^ S. Vilfan Historia ligjor i sllovenëve.