Jump to content

Krem akullore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Krem akullore është i zakonshëm në Greqia, vendet arabe dhe Turqia. Emri është emëruar pas Mastic (rrëshirë bimore) që tradicionalisht është prodhuar në ishullin grek të Kios dhe, si resina të tjera natyrale, në formën e saj natyrale është "lot" ose bie. Për shkak se mastiku i vërtetë është i shtrenjtë dhe i vështirë për t'u gjetur, shitësit e akullore të vendeve të tjera preferojnë të zëvendësojnë nuancën e mastikut me glukozë.

Tre lloje të akullore akullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Krem akullore greke zakonisht ka shijen më të mirë për shkak të cilësisë së lartë të mastikës.
  • Akullorja turke (Akullore e qytetit Maraş). Është shumë më e vështirë dhe më e rëndë se akullorja aromatike arabe. Ka më shumë yndyrë, sepse ka më shumë krem ​​të ëmbël ose krem ​​të rëndë me përqindje të lartë yndyre. Në të kaluarën, njerëzit që jetonin në male e bënë atë me borë, qumësht dhie, mastikë, dhe "pluhur orkidaceae të thata" (lloji i "tuberave"). Në juglindje të Turqisë, akulli ishte më i fortë dhe i ngjeshur për shkak të pluhurit të luleve të orkidëve që rriten atje. Kjo akullore është aq e fortë që një thikë dhe pirun përdoren për të ngrënë atë.
  • Booze është fibroze dhe elastike. Është shumë e ngjitshme, gjë që e bën atë të shkrihet më ngadalë në vendet e nxehta arabe. Në Irak, është e zakonshme të hani akulloren në shkopinjtë prej druri katror. Ky lloj është më i zakonshmi në Siri dhe Liban. Ka shitës të akullores, të cilët tregojnë turistë, ku bluajnë "rrëshirë mastike" me një llaç dhe murtajë ndërsa këndojnë dhe luajnë. Në qytetin e vjetër të Damaskut ekziston një dyqan i njohur akullorësh, i quajtur "bakdash", i njohur në botën arabe për akulloren e tij mastike arabe. Është një tërheqje popullore për turistët, veçanërisht turistë nga vendet arabe.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]