Jump to content

Kristaq Sotiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kristaq Sotiri, autoportret

Kristaq Sotiri (Korçë, 1883 - 1970) ka qenë fotograf shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në 1922 punon si fotograf dhe dallohet për portretin. Ai punoi gjithë jetën e tij në Korçë. Brënda objektivit të aparatit të tij kanë nëpërkaluar imazhet e shumë njerëzve të qytetit të Korcës dhe krahinave përreth, të njohur e "me grada", por edhe të panjohur, lypsarë e endacakë e, shpesh shumë dhëndurë e nuse të reja ditën e martesës. Nxënës i Sulidhit, i cili emigroj në SHBA në 1923 dhe punoi si fotograf në New York dhe Los Angeles. Të njëjtin vit 1923 ai u kthye në vendlindjen e tij Korçë dhe me piktorin Vangjush Mio hapi studion Sotiri.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]