Jump to content

Kryeministri i Palestinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kryeministri i Shtetit të Palestinës
رئيس وزراء دولة فلسطين
Stema e Palestinës
Në detyrë
Mohammad Shtayyeh

që nga 14 prill 2019
Qeveria palestineze
StiliShkelqësia e Tij
EmëruesPresidenti
Kohëzgjatja e detyrës4 vite
PararendësKryeministër i PNA
Themelimi6 janar 2013
Mbajtësi i parëSalam Fayyad
Pagesa48,000 dollarë amerikanë vjetor[1]

Kryeministri i Shtetit të Palestinës është kreu i qeverisë së shtetit të Palestinës. Ky post ka ekzistuar që nga janari 2013, kur Autoriteti Kombëtar Palestinez u riemërua zyrtarisht në Shtetin e Palestinës dhe zëvendësoi postin e mëparshëm të kryeministrit të Autoritetit Kombëtar Palestinez.[2]

Lista e kryeministrave (2013-tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

No. Portreti Emri
(Lindja–Vdekja)
Mandati Partia politike Ref.
Took office Left office Duration
1
Salam Fayyad
Salam Fayyad
(born 1951)
6 janar 20136 qershor 2013151 ditëThird Way
2
Rami Hamdallah
Rami Hamdallah
(born 1958)
6 qershor 201314 prill 2019[a]5 vjet, 312 ditëI pavarur[3][4][5]
3
Mohammad Shtayyeh
Mohammad Shtayyeh
(born 1959)
14 April 2019Incumbent4 vjet, 148 ditëFatah[6]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ka dhënë dorëheqjen më 23 qershor 2013; riemëruar më 19 shtator 2013 dhe 2 qershor 2014.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "قانون مكافآت ورواتب أعضاء المجلس التشريعي وأعضاء الحكومة والمحافظين رقم (11) لسنة 2004 - مركز المعلومات الوطني الفلسطيني". info.wafa.ps (në arabisht).
  2. ^ Abbas Signs Decree to Change PA Name to 'State of Palestine'
  3. ^ "Abbas accepts resignation of Palestinian PM Rami Hamdallah" (në anglisht). BBC. 23 qershor 2013. Marrë më 23 qershor 2013.
  4. ^ "Palestinian unity government sworn in by Mahmoud Abbas" (në anglisht). BBC. 2 qershor 2014. Marrë më 5 qershor 2014.
  5. ^ "Abbas names new Palestinian prime minister" (në anglisht). Al Jazeera English. 2 qershor 2013. Marrë më 2 qershor 2013.
  6. ^ "Hamas further sidelined by appointment of new PA premier Shtayyeh". The Times of Israel (në anglisht). 10 mars 2019. Marrë më 10 mars 2019.