Kthimi i maces

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kthimi i Cat është një film fantastik i animuar japonez i vitit 2002, i drejtuar nga Hiroyuki Morita, prodhuar nga Toshio Suzuki dhe Nozomu Takahashi, shkruar nga Reiko Yoshida, bazuar në mangën Kthimi i Macut nga Aoi Hiiragi, me muzikë nga Yuji Nomi, animuar nga Studio Ghibli për Tokuma Shoten, Rrjeti Televiziv Nippon, Hakuhodo, Buena Vista Home Entertainment, Mitsubishi dhe Toho dhe shpërndarë nga kompania e fundit. Në të interpretojnë Chizuru Ikewaki, Yoshihiko Hakamada, Tetsu Watanabe, Yosuke Saito, Aki Maeda dhe Tetsurō Tamba. Ky është filmi i parë dhe i vetëm i Hiroyuki Morita deri më tani si regjisor për Studio Ghibli

Një spin-off i Whisper of the Heart, ai u lëshua teatralisht në Japoni më 20 korrik 2002 përmes Toho dhe në 2005 në Shtetet e Bashkuara përmes Walt Disney Home Entertainment. Ajo mori një Çmim Ekselence në Festivalin e Arteve të Medias në Japoni 2002. GKIDS ribotoi filmin në Blu-ray dhe DVD në 16 Janar 2018 nën një marrëveshje të re me Studio Ghibli.

[Përmbajtja e filmit]

Haru Yoshioka është një gjimnaziste e qetë dhe e ndrojtur që ka një aftësi të shtypur për të folur me macet. Një ditë, ajo shpëton një mace nga goditja nga një kamion në një rrugë të zënë. Macja që ajo shpëtoi rezulton të jetë Lune, Princi i Mbretërisë së Maceve. Si një falënderim, macet i japin Harut dhurata me mace dhe minj, dhe asaj i ofrohet dora e Princit për martesë. Përgjigja e saj e përzier merret si po.

Duke mos dashur asgjë nga këto, Haru dëgjon një zë të mirë, femër, i cili i thotë asaj të kërkojë Muta, një mace të madhe të bardhë dhe të marrë udhëzime për në Byroja e Cat nga ai. Muta e çon atje për të takuar Baronin Humbert von Gikkingen (i njëjti Baron nga Whisper of the Heart), i cili është një figurinë mace e dhënë jetë nga puna e artistit të tij dhe Toto, një korb i gurtë që vjen në jetë shumë si Baroni. Shpejt pasi i takuan, Haru dhe Muta çohen me forcë në Mbretërinë e Maceve, duke lënë Toto dhe Baronin në botën njerëzore për të ndjekur grupin nga ajri; ata gjejnë hyrjen në Mbretërinë e Cat në Tokë: pesë liqene që formojnë putrën e një mace

Haru shtrohet për një festë në kështjellën e Mbretit Cat. Ajo fillon të kthehet ngadalë në një mace (me putrat, veshët, hundën, bishtin dhe mustaqet; për një sekondë, ajo gjithashtu merr dhëmbët), megjithëse mbetet ende kryesisht njerëzore. Mbreti shpreson që ajo të bëjë një nuse të përshtatshme për Princin. Në festë, Baroni (në maskim) vallëzon me Harun si pjesë e argëtimit. Ai i zbulon asaj se sa më shumë që ajo humbet veten e saj në mbretëri, aq më shumë ajo do të bëhet si mace dhe se asaj i duhet të ri-zbulojë veten e saj të vërtetë. Kur Baroni zbulohet dhe detyrohet të luftojë me rojet, ai dhe Haru ndihmohen nga Yuki, një mace e bardhë femër që punon si shërbëtore në pallat dhe më parë ishte përpjekur ta paralajmëronte Harun të largohej nga Mbretëria e Cat. Pasi Yuki u tregon atyre një tunel arratisjeje, Haru, Baroni dhe Muta lëvizin nëpër një labirint në një kullë, e cila përmban një portal për botën e Harut. Mbreti kalon nëpër një seri përpjekjesh për t'i mbajtur ata në mbretëri aq kohë sa Haru të mbetet i bllokuar në formën e saj si macja; plani i tij përfundimtar është akoma ta detyrojë atë të bëhet nusja e tij

Princi Lune dhe rojet e tij kthehen në Mbretërinë e Cat, duke zbuluar se Mbreti nuk po vepronte në emër të tij dhe se ai nuk kishte dëshirë të martohej me Harun; në vend të kësaj ai ka planifikuar t'i propozojë Yuki. Muta zbulohet të jetë Renaldo Moon, një kriminel i njohur në Mbretëri (pasi kishte përpirë një liqen të tërë peshqish në një seancë). Haru mëson se zëri i çuditshëm që e kishte këshilluar atë të shkonte në Cat Bureau ishte Yuki. Në fëmijërinë e saj, Haru e kishte shpëtuar Yuki nga uria duke i dhënë asaj krisur peshqish që po hante, dhe kështu, Yuki tani ka shlyer mirësinë e saj. Pasi ajo refuzon propozimin e martesës së Mbretit plotësisht, Muta i thotë Harut, "Unë respektoj një grua që qëndron për veten e saj". Ai pastaj vazhdon ta ndihmojë atë të shpëtojë nga ushtarët e Mbretit.

Përfundimisht, Baroni, Haru dhe Muta i shpëtojnë mbretërisë së maceve, me ndihmën e Princit Lune dhe Toto, dhe Haru zbulon veten e saj të vërtetë, duke i treguar Baronit se sa i ka pëlqyer ai. Ai i thotë asaj se dyert e Cat Bureau do të jenë përsëri të hapura për të nëse paraqitet nevoja. Haru kthehet në botën njerëzore me më shumë vetëbesim; pasi mësoi nga shoqja e saj, Hiromi, se ish-ngacmuesi i saj ishte prishur me të dashurën e tij, ajo thjesht përgjigjet "nuk ka më rëndësi".