Kuçedra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kuçedra ose kulçedra (nganjëherë dhe kulshedra) është një figurë mitologjike e përrallave e miteve popullore që përfytyrohej herë si një gjarpër i madh me 7-8 e dymbëdhjetë koka ose një dragua me shumë koka e me këmbë që zakonisht zinte burimet e ujit dhe hante njerëzit që i afroheshin burimeve. Njihet edhe me emrin Bolla.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]