Jump to content

Kucuk Emrah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emrah
Emri i lindjesEmrah Ipek
Lindi (1971-01-01) 1 janar 1971 (53 vjeç)
Turqia Turqia, Ergani
ZhanretArabesk, Pop, Popullore
Këngëtar, Aktor
Vitet aktik1983-prezentë
Websitehttp://www.emrah.com.tr

Kucuk Emrah u lind me 1 janar 1971 në Ergeni,Dijarbakër është këngëtar i njohur Arabesk,pop-muzikant

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emrah ka lindur në Ergani,Diyarbakir,Province,ai profesionalisht hyri në botën e muzikës me albumin e tij "Agam Agam" tashmë gjatë kohës së tij të shkollës së mesme në vitin 1984. Me performancën e tij në rolin kryesor të filmit "Zavalilar" u xhirua në vitin 1984,ai u bë i njohur si Kucuk Emrah. Në vitin e kaluar,ai e nxori albumin e dytë Gulom dhe Yarali është fituar mjaft suksesin. Nga vitet e 90-ta, duke i dhënë rrugë për kompozimet e tij në album,Emrah vazhdoi në të njejtën shpejtësi. Albumi "Hos Geldin Gulum" dhe "Sen Gulunse" dy albumet ishin shumë të suksesshëm. Pas vitit 1993 e quajtën të lashtat Kucuk,duke hequr dha botën e pop. Albumi "Haydi Simdi Gel" ka shitur 3.5 milion njësi.

 • Agam Agam - (1983)
 • Gulom - (1984)
 • Yarali - (1985)
 • Boyunu Bukukler - (1986)
 • Ayrilamam - (1987)
 • Selam Sevdiklerime - (1988)
 • Neseliyim - (1988)
 • Sevdim - (1989)
 • Hosgeldin Gulum - (1990)
 • Sen Gulunse - (1991)
 • Haydi Simdi Gel - (1993)
 • Emrah 94 - (1994)
 • Narin Yarim - (1996)
 • Dura Dura - (1998)
 • Ya Hey - (2000)
 • Arti - (2002)
 • Turkuler ve Emrah - (2003)
 • Kusursuszun - (2004)
 • Don - (2005)
 • Best Of Emrah - (2007)
 • Yelpaze - (2008)
 • Terzinin Oglu - (2011)
 • Zavalilar - (1984)
 • Yarali - (1984)
 • Acilarin Cocogu - (1985)
 • Aci Lokma - (1986)
 • Oksuzler - (1986)
 • Merhamet - (1986)
 • Ayrilamam - (1986)
 • Sefiller - (1987)
 • Vurmayin - (1987)
 • Es Deli Ruzgar - (1988)
 • Aci - (1988)
 • Seninle Ilk Defa - (1988)
 • Sevdim - (1989)
 • Can Evimden Vurdular - (1990)
 • Hosgeldin Gulum - (1991)
 • Ibret - (1991)
 • Olesiye Sevmek - (1991)
 • Yasak Sokaklar - (1993)
 • Yalniz Gunes Sahitti - (1994)
 • Sensiz Olmaz - (1993)
 • Gelmeyen Bahar - (2013)

Serialet Televizive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Gunduzun Karaligi - (1992)
 • Unutabilsem - (1997)
 • Belalim Benim - (1999)
 • Kinali Kar - (2002)
 • Buyuk Yalan - (2004)
 • Adak - (2006)
 • Oglum Icin - (2007)
 • Hicran Yarasi - (2009)