Kuintiliani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Quintilian.jpg

Mark Fab Kuintiliani (Marcus Fabius Quintilianus, 35 - 118) ishte orator dhe mësues i madh i oratorisë, ishte pedagogu më i madh romak dhe ndër pedagogët më të shquar të botës antike.

Është autor i tekstit prej 12 librash me titull Edukimi i oratorit (Institutio oratore). Veprat tjera të tij kanë humbur.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Quintilian – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale