Quintilian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mark Fab Kuintiliani (Marcus Fabius Quintilianus, 35 - 118) ishte orator dhe mësues i madh i oratorisë, ishte pedagogu më i madh romak dhe ndër pedagogët më të shquar të botës antike. M. F. Kuintiliani është mësimdhënësi i parë me rrogë shteti. [1] Është autor i tekstit prej 12 librash me titull Edukimi i oratorit (Institutio oratore). Veprat tjera të tij kanë humbur.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bonner, Stanley F. Education in Ancient Rome: From the elder Cato to the younger Pliny. London: Methuen & Company, Ltd., 1977.
 • Clarke, M.L. Rhetoric at Rome: A Historical Survey. New York: Routledge, 1996.
 • Dozier, Curtis Andrew. "Poetry, Politics, and Pleasure in Quintilian." Aesthetic Value in Classical Antiquity. 345–363.
 • Fantham, Elaine. Roman Readings: Roman Response to Greek Literature from Plautus to Statius and Quintilian. Beiträge zur Altertumskunde, 277. Berlin; New York: De Gruyter, 2011.
 • Galand, P., F. Hallyn, C. Lévy, W. Verbaal, Quintilien ancien et moderne. Etudes réunies, Turnhout 2010, Brepols Publishers, ISBN 978-2-503-52865-6
 • Kennedy, George Alexander. The Art of Rhetoric in the Roman World 300 B.C.–A.D. 300. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1972.
 • Krapinger, Gernot (ed.), [Quintilian] Der Gladiator (Groessere Deklamationen, 9). Collana Scientifica, 18. Cassino: Universita\ degli Studi di Cassino, 2007.
 • Laing, Gordon J. Quintilian, the Schoolmaster. The Classical Journal 15.9 (1920): 515–34.
 • Leitch, Vincent B., Ed. The Norton Anthology of Theory and Criticism. New York: W.W. Norton & Company, Inc., 2001.
 • Morgan, Teresa. Literate Education in the Hellenistic and Roman Worlds. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1998.
 • Murray, Oswyn, John Boardman, and Jasper Griffin, Eds. The Oxford History of the Roman World. New York: Oxford University Press, 1991.
 • Quintilian. Quintilian's Institutes of Oratory; Or, Education of an Orator. J. S. Watson. London: G. Bell and Sons, 1856. Print.
 • Winterbottom, Michael. Problems in Quintilian. London: University of London, Institute of Classical Studies, 1970.
 • Zinsmaier, Thomas (ed.), [Quintilian] Die Hände der blinden Mutter (Größere Deklamationen, 6). Collana Scientifica 24. Cassino: Edizioni Università di Cassino, 2009.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Enciclopedia on line. "Quintiliano, Marco Fabio". Treccani Enciclopedia Italiana (në italisht). Istituto della Enciclopedia Italiana fondata da Giovanni Treccani S.p.A. Marrë më 12 prill 2022. Quintiliano fu il primo retore stipendiato dallo Stato, un altissimo onore cui si aggiunse in seguito il conferimento della dignità consolare.
 2. ^ Quintilianus, Marcus Fabius (1920) [c. 95]. Institutio Oratoria. Loeb Classical Library (në anglisht). Përkthyer nga H.E. Butler. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Quintilian – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale