Jump to content

Kulpra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kulpra
Kulpra
Kulpra
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Ranunculales
Familja: Ranunculaceae
Grupi: Clematis
Clematis vitalba

Kulpra (lat. Clematis vitalba L.) e njohur edhe si : dhribardha, kulpën (Shqipëri e Veriut), hardhi e bardhë (Shijak), kulp, kurpen e egër (Krujë), kurpth, është lule e familjes Ranunculaceae.

Kulpra në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Clematis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale