Kuneitire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Quneitra
القنيطرة
Qytet
noform
Vendndodhja
Quneitra is located in Siria
Quneitra
Quneitra
Vendndodhja e Quineitra në Siri

Koordinatat: 33°07′V 35°49′L / 33.117°V 35.817°L / 33.117; 35.817

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Rajoni Golen Height
Provinca Quneitra Governorate
Kryetari i komunës Ahmed Shejh Abdul-Kadër
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 153 banorë
Të dhëna të tjera
Prefiksi 43

Quneitra (Arabisht: القنيطرة) është qytet i shkatërruar i cili ndodhet në jugperëndim të Sirisë. Quneitra ndodhet në ujëvarën e Golden Height me lartësi 1010 metra. Në vitin 2004, Quneitra kishte 153 banorë. Më 10 qershor 1967, Izraeli e morri nën kontroll. Gjatë luftës civile sirian, Quneitra u bë vend të cilët ushtria arabe përleshen me rebelët. Në vitin 2014, opozita siriane e morri nën kontroll qytetin.