Kungsträdgården

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pema e qershive japoneze në Kungsträdgården

Kungsträdgården (Suedisht për "Kopshti i Mbretit") është një park në NorrmalmStokholm. Ajo dhe Humlegården janë parqet publike më të vjetra të ruajtura në Stokholm. Këtu dikur ishte kështjella Makalös.

Në Kungsträdgården, Ekspozita e Stokholmit u mbajt në 1866, e cila ishte ekspozita e parë ndërkombëtare e artit dhe industrialit pas modeleve evropiane. Në park janë dy statuja të mbretërve suedezë Charles XII dhe Charles XIII. Midis statujave janë shatërvani i Molin dhe vidh që ishin qendra e konfliktit Elm më 12-13 maj 1971.

Shëtitorja në anën perëndimore që nga viti 1998 quhet shëtitorja e Jussi Björling dhe në anën lindore që nga viti 2007 quhet shëtitorja e Birgit Nilsson.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kungsträdgården ishte në kohët e lashta një kopsht në emër të familjes mbretërore dhe jo i hapur për publikun. Tashmë Eriku i Pomeranisë duhet të ketë pasur një kultivim lakre në vendin e Kungsträdgården të tanishëm, por në mënyrë të konsiderueshme të kufizuar në perëndim të varrezave të Jakobit dhe në lindje të Näckström, i cili ndante mineralin nga Blasieholmen. Gustav Vasa, Eric XIV dhe disa mbretër të mëvonshëm thuhet se kanë thirrur kopshtarë të huaj për t'u kujdesur për kopshtet mbretërore dhe për të mbjellë pemë dhe barishte të rralla.

Në kohën e Charles XI, u ngrit një art uji, të cilit u mor uji nga Träsksjön sipas propozimit të kopshtarit mbretëror Johan Hårleman. U hoq në vitin 1767 dhe në vend të kësaj u ngrit një lëndinë mbi të cilën ishte ngritur një bust i Frederick I, në vendin ku tani qëndron statuja e Charles XIII.

Vetëm shekulli i 18-të, dhe veçanërisht gjatë kohës së Gustav III, publiku fitoi qasje në Kungsträdgården. Në vitin 1762 u ngrit një serë e re ose portokalli në skajin verior të sitit, një serë e vjetër tashmë nga koha e Charles XII. Në të njëjtën kohë, shtëpia e një kopshtari ishte ngritur. Kopshti ishte i rrethuar me mure guri me porta të mëdha hekuri. Në përgjithësi, Kungsträdgården në atë kohë duket se është menaxhuar mirë nga kujdestarët e paguar nga shteti. Kur publiku fitoi qasjen, u bë një skenë humbjeje e llojit më të lumtur, nga të cilat disa nga këngët e Bellman ofrojnë përshkrime të gjalla.

Pas vitit 1796, Kungsträdgården pësoi ndryshime të rëndësishme. Pemët u prishën për të siguruar dritë dhe ajër në vargje të dendura. U shtrinë lëndinat. Vauxhall u shndërrua në një arsenal më 1801 dhe 1823, para se të hiqej në vitin 1851, në një sallon pusi. Muri jugor, përballë ish pallatit De La Gardieska, u rrënua dhe Arsenalsgatan u nda me kopshtin. Në kohën e Charles XIII dhe Charles XIV John, gjithçka që karakterizonte një kopsht u hoq dhe u hoqën të gjitha muret. Zona ishte e planifikuar, e grimcuar dhe e privuar nga pothuajse çdo gjë e gjelbër dhe shtrihej deri në përrua, pasi që pallati Makalös i De la Gardie ishte djegur në vitin 1825.

Pasi Charles XIV John kishte një statujë të ngritur nga babai i tij birësues Charles XIII, u urdhërua me një letër mbretërore më 26 mars 1822, që Kungsträdgården të quhej "Karl XIII:s torg" (suedisht për "sheshi i Charles XIII"). Vetë statuja është bërë nga skulptori Erik Gustaf Göthe, ndërsa katër luanët e vendosur në cep të këndin e piedestalit janë modeluar nga Bengt Fogelberg.[1]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]