Kuresaare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuresaare
Kuressaare
Qytet
Kështjella e Kuressaares
Kështjella e Kuressaares
Popullsia
 • Gjithsej14.706
Faqja zyrtarewww.kuressaare.ee

Kuressaare është kryeqendra e ishullit SaaremaaEstoni.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia

Kuressaare figuroi në hartë për herë të parë rreth vitit 1154. Qyteti u zhvilluar rreth fortesës së Kuressaares, gjatë sundimit të Vëllazërisë Livone dhe Kalorësve Teutonikë. Në 1645 kalon nën sundimin suedez, deri në 1710 kur u dogj nga trupat ruse.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë në pjesën jugore të ishullit të Saaremaas, Kuresaare ka një klimë më të butë se pjesa e Estonisë dhe me dimër jo aq të ashpër sa lindja e Estonisë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]