Kuresaare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuressaare
Gjuha estoneze : Kuressaare
Qytet
noform
Kështjella e Kuressaares
Stema_figura
Stema e Kuressaares
Kuressaare lipp, 2010.jpg
Flamuri i Kuressaares
Vendndodhja
Kuressaare is located in Estonia
Kuressaare
Kuressaare

Koordinatat: 58°15′0″V 22°29′0″L / 58.25000°V 22.48333°L / 58.25000; 22.48333

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Saaremaa
Bashkia Kuressaare
Kryetari i Bashkisë Mati Mäetalu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14.95 km2
Popullsia 14706 banorë
Dendësia 996.53 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1154
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Aeroporti Aeroporti i Kuressaares
Koordinatat 58° 15′ 0″ Veri

22° 29′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kuressaare.ee

Kuressaare është kryeqendra e ishullit SaaremaaEstoni.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia

Kuressaare figuroi në hartë për herë të parë rreth vitit 1154. Qyteti u zhvilluar rreth fortesës së Kuressaares, gjatë sundimit të Vëllazërisë Livone dhe Kalorësve Teutonikë. Në 1645 kalon nën sundimin suedez, deri në 1710 kur u dogj nga trupat ruse.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë në pjesën jugore të ishullit të Saaremaas, Kuresaare ka një klimë më të butë se pjesa e Estonisë dhe me dimër jo aq të ashpër sa lindja e Estonisë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]