Kushtetuta e Finlandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Finlandës.

Kushtetuta e Finlandës (Finlandisht: Suomen perustuslaki ose suedisht: Finlands grundlag) është burimi suprem i ligjit kombëtar të Finlandës. Ai përcakton bazën, strukturat dhe organizimin e qeverisjes, marrëdhëniet ndërmjet organeve të ndryshme kushtetuese dhe parashtron të drejtat themelore të qytetarëve finlandezë dhe individëve në përgjithësi. Akti origjinal i Kushtetutës u miratua në vitin 1919, menjëherë pasi Finlanda shpalli pavarësinë e saj në 1917. Drafti aktual i Kushtetutës hyri në fuqi më 1 mars 2000.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]