Laktoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Laktozi)
Shko te: navigacion, kërko

Laktoza (sheqeri i qumështit) ka formulë të njëjtë me sakarozën. Gjendet në botën shtazore p.sh.: qumështi i lopës përmban 4.5-5.5% laktozë, kurse qumështi i nënës, 5.5-8%. Është sheqer reduktues. Laktoza nën veprimin e tharmit shndërrohet në acid laktik (kos).

Me hidrolizë formon glukozën dhe galaktozën.