Jump to content

Larchmond (New York)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Larchmond
Larchmond
Qytezë
Bashkia e Larçmondit dhe Stacioni Zjarrfikës
Bashkia e Larçmondit dhe Stacioni Zjarrfikës
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 5,951
{{{postal_code_type}}}
10538
Faqja zyrtarewww.villageoflarchmont.org

Larchmont është një qytezë që ndodhet brenda qytetit Mamaroneck në qarkun Westchester, New York, SHBA rreth 29 km në verilindje të Midtown Manhattan. Popullsia e qytezës ishte 5.864 banorë në regjistrimin e vitit 2010.

Në korrik 2005, CNN/Money dhe revista Money e renditën Larçmontin të 11-n në listën e 100 vendeve më të mira për të jetuar në Shtetet e Bashkuara.

Biblioteka e Larçmondit