Lene Tiemroth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lene Tiemroth
Informacione personale
Ditëlindja 16 korrik 1943
Vendlindja Kopenhaga, Danimarkë
Ditëvdekja 3 nëntor 2016 (73 vjeçare)
Kombësia Daneze

Lene Tiemroth (16 korrik 1943 - 3 nëntor 2016) ishte aktore daneze. Ajo ka diplomuar në teatrin mbretërorë daneze në vitin 1966. Ajo ishte vajza e aktorit Edin Tiemroth dhe aktores Clara Østø.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1971 – Deadline
  • 1987 – Hip hip hurra! – Elsie
  • 2000 – Italienska för nybörjare – nëna e Karenit
  • 2003 – Mannen bakom dörren – gjyqtare
  • 2006 – Konsten att gråta i kör – psykiatër

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1979 – En by i provinsen – Agnete Gormsen
  • 1988 – Alla älskar Debbie – konsumatore në departamentin e parfumeve
  • 2002 – Mordkommissionen – Mikkel