Leriza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lerizë
Δάφνη
Fshat
Vendndodhja
Lerizë is located in Greqia
Lerizë
Lerizë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 53′ 16″ Veri

22° 37′ 51″ Lindje

Popullsia 59 banorë (2011)

Lerizë[1] (greqisht: Δάφνη/Dháfni) është fshat në qarkun i Korintit, Greqi. Përpara vitit 1955, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λέριζα/Lériza.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Lériza - Dháfni