Leukocitoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Leukocitozë)

Leukocitoza nënkupton shtimin e numrit të leukocitëvegjak. Vlera normale e leukocitëve në organizmin e njeriut përmban prej 4.000 e deri 11.300 leukocitë në nji mikrolitër gjak. Nëse tejkalohet kjo sasi atëher flitet për Leukocitozë. Ndërsa zvogëlimi i numrit të leukocitëve quhet Leukopeni.

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leukocitoza vjen si pasojë e proçesit infektimi, e cila ka të bëj me ndezje, si p.sh.: apendicitis (zorra qore apo e verbët), kolecistitis si dhe tek leukemia.