Lika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lika është një rajon malor në pjesën qendrore të Republikës së Kroacisë. Shpesh përmendet së bashku me rajonin tjetër më të afërt, Gorski Kotar. Krahas me rajonet Korduni dhe Banija, dikur ishte një Krahinë Ushtarake e Monarkisë Austro-Hungareze. Në Likë gjenden Liqenet e Plitvicës, të cila përbëhen prej 16 liqeneve më të vogla dhe më të mëdha prej të cilave krijohet dhe buron lumi Korana.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]