Limohori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Limohor
Ελληνοχώρι
Fshat
noform
Vendndodhja
Limohor is located in Greqia
Limohor
Limohor
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Komuna Velo
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 303 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 56′ 16″ Veri

22° 42′ 51″ Lindje

Popullsia 335 banorë (2011)

Limohor[1] (greqisht: Ελληνοχώρι/Ellinokhóri) është fshat në qarkun i Korintit, Greqi. Përpara vitit 1933, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λιμοχώρι/Limokhóri.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 37.
  2. ^ Πανδέκτης: Limokhóri - Ellinokhórion