Lini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lin
Fshat
Lin
Lin is located in Shqipëria
Lin
Lin
Lin (Shqipëria)

Koordinatat:41°03′58″V 20°38′19″L / 41.066111°V 20.638611°L / 41.066111; 20.638611Koordinatat: 41°03′58″V 20°38′19″L / 41.066111°V 20.638611°L / 41.066111; 20.638611

Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Korçës
Rrethi: Rrethi i Pogradecit
Komuna: Komuna Udënisht
Targat e automjeteve: PG
Lartësia mbidetare: 702 m.n.d.
Përdorimi i stampës


Pamje e fshatit Lin.
Mozaik antik në Lin.

Lin (shq. Lini) është një fshat, që shtrihet në bregun perëndimor të liqenit të Ohrit, në afërsi të qytetit të Pogradecit. Ky fshat i përket komunës Udënisht dhe ndodhet poshtë Qafës së Thanës, mbi një gadishull të vogël, me dalje direkt në liqen.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]