Liqeni Akumulues i Përlepnicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Liqeni i Përlepnicës është ngritur në vitin 1966, shfrytëzohet edhe për pije edhe për ujitje të 350 hektarëve tokë të punuar. Liqeni akumulues i Përlepnicës është formuar në lumin me të njëjtin emër. Vëllimi i ujit të tij është 4.2 milionë m3. Ka një sipërfaqe prej 1.634 km2, dhe prurje prej 16.32 m3 ujë në sekond.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://upload.wikimedia.org/wikibooks/sq/a/a9/Monografia-komplet-te-gjitha-kapitujt-nga-I--deri-IX.pdf