Liqeni Võrtsjärv

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liqeni Võrtsjärv është liqeni i dytë më i madh në Estoni, i cili gjendet në jug të vendit. Ka një sipërfaqe prej 270 km². Liqeni ka pak ishuj dhe nga liqeni buron Lumi Emajõgi, lumi i dytë më i madh në Estoni. Është liqen i cekët, me thellësi mesatare 2,8 metra, dhe thellësi maksimale prej 6 m. Ndërrimi i ujit të liqenit ndodh çdo një vit. Liqeni ushqehet nga 5 lumenj dhe 7 përrenj të vegjël.[1]

Flora dhe fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në liqen jetojnë rreth 35 lloje peshqish. Peshqit kryesorë janë ngjala, pëllëmbëza, mlyshi, sharrmaku dhe gurneci.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1] Enciklopedia estoneze