Jump to content

Liqeni i Madh i Jazhincës

Coordinates: 42°09′09″N 20°59′36″E / 42.1525°N 20.9934°E / 42.1525; 20.9934
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Liqeni i Jazhincës)
Liqeni i Jazhincës në dimër.
Liqeni i Jazhincës në mbrëmje, në prapavijë galaktika rruga e qumështit.

Liqeni i Madh i Jazhincës gjendet në rrënjë të majeve Bistra 1 dhe majes së Liqenit, Kosovë. Liqeni i Jazhincës e ka ngjyrë të errët të gjelbërt sikur safir dhe është i rrethuar nga shkëmbinjë të mëdhenj. Gjatësia e përafert e tij është 120 m dhe gjërësia e përafërt 80 m, me thellësi të madhe. Me ujë tepër të ftohtë, liqeni është i papërshtatshëm për not, edhepse ka edhe të tillë (të paktë) që marrin guximin për tu future në te.

Liqeni i Jazhinces
Liqeni i Jazhinces

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°09′09″N 20°59′36″E / 42.1525°N 20.9934°E / 42.1525; 20.9934