Lista e parqeve kombëtare të Bjellorusisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kjo është një listë e parqeve kombëtare të Bjellorusisë. Gjithashtu listohen dhe Rezervat Kryesore Natyrore.

Aktualisht janë katër Parqe Kombëtare në Bjellorusi.Parku Kombëtar Belovezhskaya Pushcha është një park ndërkufitar midis Bjellorusisë dhe Polonisë. Së bashku parqet mbulojnë më shumë se 3,300 km2.

Parqe Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Emri Bjellorus Rajoni Zona I themeluar
Belavezhskaya Pushcha National Park Нацыянальны парк "Белавежская пушча" Brest Region and Grodno Region 873.63 km2 (337.31 sq mi) 1991 (1932)
Braslau Lakes National Park Нацыянальны парк "Браслаўскiя азёры" Vitebsk Region 691.15 km2 (266.85 sq mi) 1995
Prypyatski National Park Нацыянальны парк "Прыпяцкi" Gomel Region 858.41 km2 (331.43 sq mi) 1996
Narachanski National Park Нацыянальны парк "Нарачанскi" Grodno Region, Minsk Region and Vitebsk Region 1,178.00 km2 (454.83 sq mi) 1999

Linqe të jashtëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Belarus topics Stampa:Europe topic