Jump to content

Litari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një spirale me litar me tre fije me dorën e djathtë.

Një litar është një grup fijesh, fibrash ose fijesh që janë të përdredhura ose të gërshetuara së bashku në një formë më të madhe dhe më të fortë. Litarët kanë rezistencë në tërheqje dhe kështu mund të përdoren për tërheqje dhe ngritje. Litari është më i trashë dhe më i fortë se kordoni, vargu dhe spango të ndërtuara në mënyrë të ngjashme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]