Ljupka Džundeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ljupka Arsova – Džundeva (11 korrik 1934 – 7 dhjetor 2018) është një aktore maqedonase për filma dhe pjesë teatrale.[1]

Džundeva lindi në Shkup, Maqedoni. Ajo u diplomua pranë Shkollës Shtetërore të Teatrit dhe u bë pjesëtare e Teatrit Kombëtar në Maqedoni në 1951, ku ajo punoi deri në daljen e saj në pension në 1990.[2] Gjithashtu ajo ka realizuar shumë monodrama me sukses. Asaj iu dha çmimi “13th of November” për qytetin e Shkupit në 1983 në fushën e kulturës dhe artit,[3] më pas çmimi për arritjen artistike i akorduar nga "Radio-televizioni Jugosllav”.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ljupka Arsova - Džundeva" (në maqedonisht). Macedonian Cinema Information Center. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 17 maj 2010.
  2. ^ Džundeva, Maja (1986). "Историја на семејство Џундеви (History of Džundevi family)" (PDF) (në maqedonisht). Marrë më 17 maj 2010.
  3. ^ "Award "November 13"" (në maqedonisht). City of Skopje. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2018. Marrë më 17 maj 2010.