Llallikosta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Llallikostë
Φαραί
Fshat
Vendndodhja
Llallikostë is located in Greqia
Llallikostë
Llallikostë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Turkohor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 5′ 27″ Veri

21° 42′ 55″ Lindje

Popullsia 173 banorë (2011)

Llallikostë[1] (greqisht: Φαραί/Faraí) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1930, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λαλικώστα/Lalikósta.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Lalikósta - Faraí