Jump to content

Llanfairpwllgwyngyll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stacioni i trenit të qytetit Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch është një qytet i cili ndodhet në Uells. Në gjuhën uellsiane dmth: Kisha e Shën Marisë në luginën e lajthisë së bardhë, në afërsi të rrëpirave dhe Kishës së Shën Tysilio pranë shpellës së kuqe. Është zyrtarisht emri më i gjatë i një vendi në Britanin e Madhe edhe e treta për gjatësi në gjithë botën. Për lehtësi shqiptimi emri shkurtohet në Llanfair PG. Për shkak të emrit të tij, ky vend vizitohet nga shumë turistë të cilët qëndrojnë në stacionin e trenit ku ndodhet tabela me mbishkrimin e qytetit edhe bëjnë fotografi.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]