Lokomotiva tip V 200

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Lokomotiva të tipit V 200 janë lokomotiva te prodhimit gjerman.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shqipëria bleu pesë copë ne vitin 1989. Këto lokomotiva janë te lyera me ngjyrë të kuqe të bukur e të hapur dhe i'u bashkëngjitën numrat 2001-2005. Në shkurt të vitit 1990 ato u dërguan në Shqipëri.