Lopësi (Llallikostë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lopës
Καταρράκτης
Fshat
Vendndodhja
Lopës is located in Greqia
Lopës
Lopës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Llallikostë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 627 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 5′ 55″ Veri

21° 50′ 7″ Lindje

Popullsia 93 banorë (2011)

Lopës[1] (greqisht: Καταρράκτης/Katarráktis) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λόπεσι/Lópesi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Lópesi - Katarráktis