Lopësi (Lopës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lopës
Παιανία
Qytezë
Vendndodhja
Lopës is located in Greqia
Lopës
Lopës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Atikë
Qarku Atika Lindor
Komuna Lopës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 252 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 57′ 15″ Veri

23° 51′ 15″ Lindje

Popullsia 13.013 banorë (2011)

Lopës[1] (greqisht: Παιανία/Paianía) është qytezë në Qarkun e Atikës, Greqi. Përpara vitit 1915, qyteza është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λιόπεσι/Liópesi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 33.
  2. ^ Πανδέκτης: Liópesi - Paianía