Lopësi (Qato)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lopës
Γονούσσα
Fshat
Vendndodhja
Lopës is located in Greqia
Lopës
Lopës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Korint
Komuna Qato
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 56′ 14″ Veri

22° 37′ 44″ Lindje

Popullsia 157 banorë (2011)

Lopës[1] (greqisht: Γονούσσα/Gonoússa) është fshat në qarkun i Korintit, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Λιόπεσι/Liópesi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 36.
  2. ^ Πανδέκτης: Liópesi - Gonoússa