Louie Myfanwy Thomas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Louie Myfanwy Thomas
Lindi me: 29 shkurt 1908
Lindi në: Holywell, Uellsi
Vdiq me: 25 janar 1968
Vdiq në: Ruthin, Uellsi
Profesioni: Shkrimtare dhe sekretare

Louie Myfanwy Thomas (29 shkurt 1908 - 25 janar 1968) ishte shkrimtare e njohur nga Uellsi.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Louie Myfanwy Thomas lindi në Holywell, Flintshire. Ajo ishte fëmija e vetme e Walter Owen Davies dhe Elizabeth Jane Jones. Pas vdekjes së nënës, gjyshja e ndihmoi ta rrisë atë. Ajo morri pjesë në shkollën elemetare në kishë. Pasi e morri certifikatën e shkollës, ajo filloi të punojë në një këshillë në rajonin Debingh më 17 tetor 1927 në departamentin e edukimit.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u martua me Riçard Tomasin më 5 prill 1952. Ajo nuk kishte fëmijë, por Riçardi i solli dy vajzat e tij nga martesa e kaluar.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për shkak sëmundjes së saj, ajo nuk vazhdoi me shkrimet e saja. Burri i saj vdiq nga kanceri i mushkërive më 1964. Ajo nuk mundi ta vizitonte atë në spital, as nuk mundi të merrte pjesë në varrimin e tij për shkak sëmundjes së saj. Ajo vdiq në Ruthin më 25 janar 1968.